Baňkování neboli vakuoterapie je vhodnou doplňkovou metodou klasických masáží. Baňkování dokáže odstranit bolesti páteře a celého pohybového aparátu, ovlivňuje i funkci vnitřních orgánů.

JAK   FUNGUJÍ   BAŇKY

Baňky  kulovité nádoby, které se pomocí tlakové pumpy umísťuji na pokožku, kde vytvoří podtlak.   Baňka silným podtlakem přivodí vznik krevních podlitin. Působí tak fyzikálně, reflexně, ale i metabolicky tím, že ovlivňuje pochody látkové výměny v okolí a stimuluje imunitu organismu. Po přiložení baňky pod tlakem je vtažena kůže i podkoží, dojde k popraskání drobných cévek, zřetelnými jako modřina. Malý výron krve a lymfy zvýší cirkulaci krve a přívod kyslíku v okolí. Prokrvení a okysličení kritických bodů odplaví škodliviny a opakovaně vede k úlevě od bolesti v zádech a upraví i funkce příslušného vnitřního orgánu.

Přikládání baněk

Použití baněk je známé už od starověku. Původ je připisován Číně.

Jde o velmi jednoduchou metodu, která především ulevuje od bolesti a pomáhá léčit celou řadu onemocnění, především pohybového aparátu. Skleněná baňka se nahřeje nad plamenem a principem podtlaku se přisaje na aplikované místo, kde dochází k maximálnímu prokrvení a vzniku mírných hematomů, které jsou v tomto případě žádoucí.

  • uvolňuje svalové spasmy a odstraňuje blokády
  • působí léčebně u celé řady systémů ? lymfatický, hormonální, pohybový
  • řeší problémy se zažívacími orgány, močovými a dýchacími cestami
  • odstraňuje některé druhy migrenózních stavů
  • pomáhá řešit chronickou zácpu, psychické potíže
  • má obrovský význam na detoxikaci organismu

Pohyblivé baňkování ? masáž baňkou

Na rozdíl od klasického baňkování při masáži se pracuje pouze s jednou baňkou, která je přisátá pouze mírně a pohybuje se ve směru toku lymfy.
Dochází k prokrvení celé tkáně, detoxikaci, odstranění blokád a maximální relaxaci.

Má podstatný vliv na odstraňování celulitidy, zejména v oblasti hýždí a stehen, ale také například na pažích a břiše.

 
Účinek baněk je trojí

- mechanický   - když se tělo prokrví a uvolní
- reflexní            - ovlivňující vnitřní orgány
- metabolický    - probudí lymfatický systém člověka, z jehož těla se tak po další dny odplaví velké množství škodlivin.

Kdy použít baňky

Prostřednictvím baněk lze zmírnit či odstranit celulitidu, bolesti zad a kloubů, osvědčily se i při léčbě migrény, cukrovky, vysokého tlaku, zažívacích problémů, dny, žlučníkových potížích, při léčbě astmatického záchvatu, kdy se baňkami stimulují čtyři body na těle a pacient do několika minut začne opět normálně dýchat.
Dále lze baňkami snížit bolesti provázející menstruační cyklus. Dnes se používají i na odstranění moderního fenoménu, jakým je stres a napětí. Kromě toho má baňkování mírné redukční účinky.

 

Historie baňkování

Metoda baňkování je metoda známá již déle než pět tisíc let. První zmínky o baňkování pocházejí z Mezopotámie, u starých indiánů, ze staré Číny, ale i z jiných částí světa.

Doba aplikace baňkování

Účinná doba působení masáže baňkováním je mezi 5 a 20 minutami, pravidelně 2-3krát v týdnu. Počet návštěv není limitován, příznivé účinky jsou postřehnutelné již po prvních aplikacích baňkování.

Způsoby aplikace baňkování

Baňkování pomáhá odplavovat z těla všechny nečistoty potními žlázami a lymfatickým systémem. Metoda baňkování způsobí intenzivní prokrvení a způsobí pročištění krve a zlepšení krevního oběhu. Zároveň dochází při masáži baňkováním k uvolnění ztuhlých svalů a k odstranění bolesti. Baňkování lze aplikovat i na kloub postižený otokem s vynikajícím účinkem.

Indikace - vhodné pro:

Masáž šíje - pomáhá odstranit bolesti hlavy, potlačit migrénu a zároveň uvolnit svalstvo v této oblasti

Masáž bederní páteře - baňkování vám spolehlivě odstraní bolesti zad, baňkování dokonce pomáhá při bolestivé menstruaci a při ledvinových potížích

Masáž hrudní páteře - provádí se zezadu i zepředu) ? baňkování pomáhá při suchém kašli, pomáhá ulevit při astma, zánětech průdušek a dalších obtížích spojených s kašlem.

Masáž lokte - masáž je účinná při všech bolestech ? např. tenisový loket

Masáž kyčelního kloubu - masáž baňkováním je vhodná při zánětech, bolestech kyčelního kloubu, aplikuje se přímo na postižený kloub

Masáž kolena - baňkování vás zbaví bolesti kolenního kloubu, pomůže při otocích způsobených namáháním kloubu či zraněním

Masáž chodidla a kotníku - baňkování při masáži chodidel pomáhá nejen při bolestech, ale i při gynekologických potížích, baňkování zlepšuje funkci srdce a napomáhá prokrvení končetin

Indikovány jsou jak traumatické stavy v subakutním či subchronickém stádiu i chronické otoky způsobené poruchou lymfatického systému.

Kontraindikace - nevhodné pro:

Trombózy - akutní trombózy a hluboké i povrchové záněty žil, rozsáhlé varixy, rozsáhlé gangrény, cévní výduť v místě výskytu těchto nemocí

Křečové žily - gangréna a aneurysma v místě výskytu těchto nemocí, akutní otevřené rány, lokální hnisavé infekce


Kontakt

Masáže Jaromír Krob
Ostrava 700 30
provozovna Novinářská 1113/ 3 O.-Mariánské Hory
+420603338163